FIBA Americas League

Short History

     The FIBA Americas League (LDA) was an annual basketball competition for Pan-America's clubs that is governed by FIBA Americas. Spanish name was FIBA Liga de las Américas, and Portuguese was FIBA Liga das Américas. It was the first-tier and most important professional international club basketball competition in the regions of South America, Central America, the Caribbean, and Mexico. The FIBA Americas League was formed in 2007, as a recreation of the defunct Pan American Club Championship, and replaced by the Basketball Champions League Americas in 2019. The sixteen clubs were participating every season, and the winner was decided first on Final 4, then in a game called the Grand Final. The winner of each season was played at the FIBA Intercontinental Cup.

Tournaments

Editions

Edition Year Host Date Teams Matches
1. 2007/08 Mexicali
(Mexico)
4 Dec 2007 - 9 Feb 2008 16 teams 41 matches
2. 2008/09 Xalapa
(Mexico)
9 Dec 2008 - 8 Feb 2009 16 teams 30 matches
3. 2009/10 Mar del Plata
(Argentina)
6 Dec 2009 - 6 Feb 2010 16 teams 30 matches
4. 2010/11 Xalapa
(Mexico)
9 Dec 2010 - 6 Mar 2011 16 teams 42 matches
5. 2012 Formosa
(Argentina)
24 Feb - 29 Apr 2012 16 teams 42 matches
6. 2013 Arecibo
(Puerto Rico)
1 Feb - 13 Apr 2013 12 teams 36 matches
7. 2014 Rio de Janeiro
(Brazil)
24 Jan - 22 Mar 2014 16 teams 40 matches
8. 2015 Rio de Janeiro
(Brazil)
16 Jan - 15 Mar 2015 16 teams 40 matches
9. 2016 Barquisimeto
(Venezuela)
15 Jan - 12 Mar 2016 16 teams 40 matches
10. 2017 Barquisimeto
(Venezuela)
20 Jan - 18 Mar 2017 16 teams 40 matches
11. 2018 Buenos Aires
(Argentina)
19 Jan - 25 Mar 2018 16 teams 40 matches
12. 2019 Buenos Aires
(Argentina)
18 Jan - 31 Mar 2019 16 teams 40 matches

Final positions

Edition Year Host Champions Runners-up Third place
1. 2007/08 Mexicali
(Mexico)
PENAROL
(Argentina)
Soles de Mexicali
(Mexico)
Miami Tropics
(United States)
2. 2008/09 Xalapa
(Mexico)
LOBOS BRASILIA
(Brazil)
Halcones UV Xalapa
(Mexico)
Biguá
(Uruguay)
3. 2009/10 Mar del Plata
(Argentina)
PENAROL
(Argentina)
Espartanos de Margarita
(Venezuela)
Halcones UV Xalapa
(Mexico)
4. 2010/11 Xalapa
(Mexico)
REGATAS CORRIENTES
(Argentina)
Capitanes de Arecibo
(Puerto Rico)
Halcones UV Xalapa
(Mexico)
5. 2012 Formosa
(Argentina)
PIONEROS DE QUINTANA ROO
(Mexico)
La Unión
(Argentina)
Obras Sanitarias
(Argentina)
6. 2013 Arecibo
(Puerto Rico)
PINHEIROS
(Brazil)
Atletico Lanus
(Argentina)
Capitanes de Arecibo
(Puerto Rico)
7. 2014 Rio de Janeiro
(Brazil)
FLAMENGO
(Brazil)
Pinheiros
(Brazil)
Atletico Aguada
(Uruguay)
8. 2015 Rio de Janeiro
(Brazil)
BAURU
(Brazil)
Pioneros de Quintana Roo
(Mexico)
Flamengo
(Brazil)
9. 2016 Barquisimeto
(Venezuela)
GUAROS DE LARA
(Venezuela)
Bauru
(Brazil)
Mogi das Cruzes
(Brazil)
10. 2017 Barquisimeto
(Venezuela)
GUAROS DE LARA
(Venezuela)
Weber Bahia Blanca
(Argentina)
Leones de Ponce
(Puerto Rico)
11. 2018 Buenos Aires
(Argentina)
SAN LORENZO
(Argentina)
Mogi das Cruzes
(Brazil)
Regatas Corrientes
(Argentina)
12. 2019 Buenos Aires
(Argentina)
SAN LORENZO
(Argentina)
Guaros de Lara
(Venezuela)
Athletico Paulistano
(Brazil)

Results

Edition Year Host Final 3. place play-off Semi-finals
1. 2007/08 Mexicali
(Mexico)
1. Peñarol, 2. Soles de Mexicali 3. Miami Tropics, 4. Minas Final round-robin group
2. 2008/09 Xalapa
(Mexico)
1. Lobos Brasilia, 2. Halcones UV Xalapa 3. Biguá, 4. Minas Final round-robin group
3. 2009/10 Mar del Plata
(Argentina)
1. Peñarol, 2. Espartanos de Margarita 3. Halcones UV Xalapa, 4. Quimsa Final round-robin group
4. 2010/11 Xalapa
(Mexico)
1. Regatas Corrientes, 2. Capitanes de Arecibo 3. Halcones UV Xalapa, 4. Halcones Rojos Final round-robin group
5. 2012 Formosa
(Argentina)
1. Pioneros de Quintana Roo, 2. La Unión 3. Obras Sanitarias, 4. Lobos Brasilia Final round-robin group
6. 2013 Formosa
(Argentina)
1. Pinheiros, 2. Atletico Lanús 3. Capitanes de Arecibo, 4. Lobos Brasilia Final round-robin group
7. 2014 Rio de Janeiro
(Brazil)
Flamengo - Pinheiros 85-78 Atletico Aguada - Halcones de Xalapa 113-108 Flamengo - Atletico Aguada 113-81
Pinheiros - Halcones de Xalapa 85-72
8. 2015 Rio de Janeiro
(Brazil)
Bauru - Pioneros de Quintana Roo 86-72 Flamengo - Peñarol 97-81 Bauru - Peñarol 80-61
Pioneros de Quintana Roo - Flamengo 81-80
9. 2016 Barquisimeto
(Venezuela)
Guaros de Lara - Bauru 84-79 Mogi das Cruzes - Flamengo 73-71 Guaros de Lara - Mogi das Cruzes 81-73
Bauru - Flamengo 83-81
10. 2017 Barquisimeto
(Venezuela)
Guaros de Lara - Weber Bahía Blanca 88-65 Leones de Ponce - Fuerza Regia 90-68 Guaros de Lara - Leones de Ponce 100-87
Weber Bahía Blanca - Fuerza Regia 74-65
11. 2018 Buenos Aires
(Argentina)
San Lorenzo - Mogi das Cruzes 79-71 Regatas Corrientes - Estudiantes 60-59 San Lorenzo - Estudiantes 101-71
Mogi das Cruzes - Regatas Corrientes 78-74
12. 2019 Buenos Aires
(Argentina)
San Lorenzo - Guaros de Lara 64-61 Athletico Paulistano - Capitanes 100-78 San Lorenzo - Athletico Paulistano 76-58
Guaros de Lara - Capitanes 81-66

More